Pravidla stolního Curlingu

 

TÝM

Každý tým obvykle tvoří 2 hráči. Zahrát si ale můžete i jeden na jednoho.

Tým

HRA

Hra nebo zápas se obvykle skládá ze 4 GEMŮ. Jeden GEM je 1 kolo hry při které se odhodí všech 16 kamenů. Vítězí TÝM, který má vyšší celkový součet BODŮ ze všech 4 GEMŮ.

PRAVIDLA

ODHOZ

Hráč musí jednoznačně pustit odhazovaný kámen před tím, než přejde bližší čáru odhozu ( THROW LINE ).

Odhoz

SKÓRE (BODOVÁNÍ)

Jakmile je odhozeno všech 16 kamenů v jednom GEMU, je určeno skóre tohoto GEMU. Tým dostává jeden bod za každý svůj kámen, který stojí v KRUZÍCH ( TERČI ) nebo se jich alespoň dotýká, a zároveň žádný kámen soupeře není blíže STŘEDU než tento kámen. Z toho plyne, že v jednom GEMU mohou skórovat ( bodovat ) pouze hráči jednoho týmu.

TÝM, který v GEMU zaznamená alespoň jeden bod, odhazuje první kámen v GEMU následujícím. Pokud v některém z GEMŮ nezaznamená žádný z týmů alespoň jeden bod tzn. žádný z kamenů není v kruhu, pak v následujícím GEMU začíná opět stejný tým.

Příklady bodování:

Pokud se týmy nemohou dohodnout, který kámen je blíže, přivolají nestranného rozhodčího. Pokud ani ten
nedokáže určit vítěze, GEM končí nerozhodně a začíná opět TÝM, který začínal v předchozím GEMU.

Skóre

ROZSTŘEL

Pokud mají TÝMY nerozhodný počet bodů po skončení všech plánovaných GEMŮ zahrají si rozstřel. Každý z hráčů si vezme dva kameny. Začíná vždy oranžový TÝM a opět se týmy i hráči střídají v odhozu. Odhazuje se vždy jeden kámen, který se po započtení bodů podle terče viz obr. odstraní. U bodované hranice všech bodů stačí, aby se kámen dotýkal spodní hranou jako na obrázku níže, kde kámen získává 1 bod. Vítězí tým který nasbírá více bodů. V případě nerozhodného skóre se ROZSTŘEL opakuje.

Návod – stolní curling

Videonávod jak hrát stolní curling